Alaplap javítás, BGA csere
A hordozható digitális eszközök alaplapjai (Laptop, tablet, telefon, GPS stb.) mindig teljesen egyediek és a készülék aktuális értékéhez képest aránytalanul drágák, ráadásul beszerzésük is nehézkes.
Ezért az alaplapok megjavítása szinte mindig olcsóbb és gyorsabb megoldást jelent.
Ez azonban kiemelkedő diagnosztikai tudást, széles alkatrész bázist, speciális forrasztási tudást (SMD / BGA) és nem utolsó sorban komoly műszer- illetve gépparkot igényel. Mindezekkel szervizünk sok éve rendelkezik, ezért tudjuk ajánlani a legkülönfélébb alaplapi hibák javítását. Összeszedtük a leggyakoribb jelenségeket és azok javításának lehetőségeit az alábbiakban.
Videokártya hiba
Sok féle megnyilvánulása van:
- teljesen "fekete kép",
- ismétlődő csíkok mintázatok,
- elszórt karakterek láthatók a kijelzőn,
- jelentkezhet játék vagy más terhelés alatti lefagyás,
- lehet olyan hiba is, hogy csak rendszeresen megakasztja a programokat egyéb látható jel nélkül.
Az esetek 85-90%-ában a melegedésből származó hő tágulási ciklusok „ölik meg” az integrált áramkört.
A hiba javítható újraforrasztással vagy újragolyózással is, azonban ez a dolog jellegéből adódóan statisztikailag ideiglenes megoldásnak számít, mert csak érinti a lényeget, vagyis tok belsejében található kötéseket. A szilícium mag hasán az arany padek ettől már nem fognak újra visszaforradni oda, ezért az ilyen megoldásokra csak egy hónap garanciát adunk tekintettel a várható 2-12 hónapos élettartamra.
A valódi megoldás tehát egy új CHIPSET beültetése, melyet egyre bővülő raktár készletünknek köszönhetően rövid határidővel szakszerűen el tudunk végezni 6 hónapos garanciával. Természetesen folyamatosan jelennek meg új típusok, melyek még nem képezik a raktárunk részét, de 1-2 hetes határidővel általában ezek is beszerezhetők.
A BGA hibát az esetek másik 10-15%-ában a BGA CHIPSET alaplapról történő mechanikus hatások miatti felszakadása okozza, ami leginkább az alaplapi PAD-ek leszakadását jelenti. A javításhoz a BGA-t le kell forrasztani a panelről, majd mikroszkóp alatt ellenőrizni kell a sérüléseket. Néhány pad leszakadása rutinszerűen javítható, de nálunk előfordult már 35 leszakadt pad sikeres javítása is. A siker leginkább az adott sérülés jellege, mértéke és a golyó méret (grid távolság) függvénye.
A videokártya lehet moduláris vagy alaplapra integrált. Legtöbb esetben csak cserével javítható korrektül, tartósan. Ennek az ára 15-45.000 Ft, attól függően, hogy új, vagy használt.
Északihíd (Nortbridge / NB) hiba
Meghibásodásának jelensége és javítása is gyakorlatilag azonos a VGA hibáéval, tekintve, hogy a funkciója is részben azonos. Bár elsősorban a CPU vezérléséért felelős, a memóriák, dedikált VGA kártya kezelése és egyéb funkciók is hozzá tartoznak az architektúrától függően. AMD (ATI) konfigurációknál nagyon gyakori hiba ez.
A tartós javítás általában egy eredeti új BGA chipset beültetésével történik, de költséghatékonyabb megoldásként fel tudjuk ajánlani használt újragolyózott IC-k használatát is.
Délihíd avagy periféria vezérlő (Southbridge / SB) hiba
Ez a chipset felelős a képi megjelenítés kivételével szinte az összes periféria és port vezérléséért, USB, Audio,
Wifi, HDD (winchester / merevlemez), ODD-CD / DVD, SATA és IDE (PATA) portok, PS2, billentyűzet és touchpad, LAN, Firewire, SM-BUS stb.
Leggyakoribb, jellemző hiba jelenségek:
- a fentebb felsorolt, működő, csatlakoztatott eszközök sehogy nem látszanak a rendszerben
- USB nem működik (egy vagy több) „teljesítmény impulzus a HUB-on” hibaüzenet, lefagy USB eszköztől a gép
- hang nincs vagy torz, pattog, recseg
- hálózati problémák
- különböző eszközök indulásakor történő rendszer lefagyás, lelassulás
A javítás itt szinte mindig az új CHIPSET beültetése, melyet rövid határidővel el tudunk végezni 6 hónapos garanciával.
Egyéb SMD és alaplap hibák
KBC MCU hiba (keyboard controller)
Ennek hibája sok alapvető funkciót érinthet:
- „semmi életjel” jelenség
- különböző billentyűzet hibák
- ventillátor hibák
- akku töltés hibák
- Stb.
Javítása egyértelműen csere, sok típust tartunk raktáron.
Belső tápegység hibák
Az iyen hiba minden esetben a teljes üzemképtelenséget okoz.
Egy digitális alaplap számos belső DC-DC konvertert tartalmaz amelyek hajlamosak a meghibásodásra, mivel nagy áramokat állítanak elő. Javításuk nagy körültekintést SMD forrasztási rutint és jelentős alkatrészbázist igényel.
Portok, csatlakozók, hibái
Gyakori a különböző csatlakozók elfáradása, vagy mechanikus sérülése, ezeket kivétel nélkül cserével lehet javítani.
Néhány példa:
VGA csatlakozó kimenet ( vagy HDMI, DVI kimenet) hiba, törés, szabálytalan működés
Gyakori jelenségek:
- mozgatásra kontakthibás,
- torz színek jelentkeznek,
- hibás képet ad vagy egyáltalán nem ad képet,
- hiányzik egy szín (piros, zöld, kék).
Javítását (csatlakozó csere, panel illetve ház javítás, megerősítés) az összes típusú laptop vagy tablet esetében el tudjuk végezni, de ez minden alkalommal a gép teljes szétszerelését is jelenti, ezért ez munka- és szakértelem igényes beavatkozás. Ha nem a csatlakozó sérülése vagy egyéb hibás állapota okozza a VGA kimenet hibát, az lehet az VGA vezérlő (videokártya) vagy az NB CHIPSET (északihíd) hibája is, de mi ennek a cseréjét is el tudjuk végezni BGA javítás keretében.
- USB csatlakozó törés, hiba – pl. nem tölti a telefont, vagy nem érzékeli azt - javítása cserével, raktárról
- LAN csatlakozó törés, hiba –pl. nincs Internet kapcsolat vagy akadozik - javítása cserével, raktárról
- Audio csatlakozó törés, hiba – bedugásra nem szól a fülhallgató kimenet, vagy a hangszóró javítása cserével, raktárról